Wynajem nieruchomości jest sposobem na uzyskanie dochodu, jednak ogromne zróżnicowanie możliwości osiągnięcia zysku tworzą dużą rozbieżność w opłacalności interesu. Podobnie jak w innych branżach z sektora usług, oferty wynajmu nieruchomości różnią się względem poziomu jakości, lokalizacji oraz innych czynników, mających wpływ na ukształtowanie ceny. Wynajem długoterminowy mieszkania z pewnością wiąże się z innymi uwarunkowaniami, niż wynajem krótkoterminowy. Każda z dziedzin wynajmu sprawdza się w innych okolicznościach oraz przy odmiennych uwarunkowaniach. Od czego zależy wysokość zysku dla poszczególnych opcji wynajmu? Przede wszystkim od stanu technicznego mieszkania oraz jego lokalizacji.
Wynajem długoterminowy – czy się opłaca?
Pojęcie wynajmu długoterminowego wiąże się z udostępnieniem nieruchomości, będącej własnością najemcy stronie wynajmującej, w zamian za uiszczenie opłaty comiesięcznej. Najem długoterminowy określa wynajęcie nieruchomości na okres powyżej miesiąca, który staje się najczęściej okresem rozliczeniowym. Wynajem odbywa się na podstawie umowy najmu. Długoterminowe wynajęcie nieruchomości opłacalne jest dla właściciela, który posiada duże, rozkładowe mieszkanie, położone na obrzeżach miasta lub w dzielnicy przemysłowej. Wynajem długoterminowy sprawdza się w przypadku firm, których właściciel deleguje pracowników do innego miasta w celu długotrwałego wykonywania zawodowych obowiązków. Normy pracownicze w zakresie zapewnienia noclegu w odpowiednim standardzie są respektowane w mieszkaniach, przeznaczonych do wynajmu pracowniczego, na długi termin oraz w tak zwanych hotelach pracowniczych. Mieszkania duże, położone w pewnej odległości od centrum miasta są doskonałą opcją wynajmu dla rodzin, które poszukują stabilnej, pewnej oferty wynajmu, rezygnując tym samym z zakupu własnej nieruchomości.
Najem krótkoterminowy – kiedy jest opłacalny?
Najem mieszkań na doby, czyli krótki termin opłacalny jest w przypadku, gdy właściciel nieruchomości posiada mieszkanie o wysokim standardzie, zlokalizowane w ścisłym centrum dużego miasta. Zyski mogą być spore, jednak przy wynajmie krótkoterminowym trzeba bardziej zaangażować się w obsługę nieruchomości. Warto założyć dziennik rezerwacji, aby móc kontrolować dostępność mieszkania oraz dbać o przekazanie kluczy oraz utrzymanie czystości w mieszkaniu. Wynajem krótkoterminowy czy się opłaca, zależne jest od lokalizacji oraz standardu nieruchomości. Jeżeli zainwestujemy w wysoki standard, najem może być bardzo opłacalny. Jak wyglądają przepisy w zakresie najem krótkoterminowy, a kasa fiskalna? Jeżeli dochód z wynajmu nie przekroczy 20 tys. zł rocznie, nie trzeba używać kasy fiskalnej, jednak nie należy zapominać o konieczności założenia działalności gospodarczej oraz opodatkowaniu 8%. Podsumowując, wynajem krótkoterminowy, czy się opłaca? Zdecydowanie tak, jednak pod pewnymi warunkami. Aby osiągnąć wysoki zysk, należy zaoferować wysoki standard wykończenia i wyposażenia oraz znakomitą lokalizację. Jeżeli nieruchomość jest oddalona od centrum, warto wybrać opcję stabilnego zysku z wynajmu długoterminowego.